ČSSD Zlínský kraj

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

asistenční pes14.07.2020 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor a veřejné dopravy.

Vláda včera k návrhu zákona přijala souhlasné stanovisko s legislativní výhradou. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Před jednáním vlády se očekávalo, že kabinet k normě zaujme neutrální stanovisko.

Úpravu připravili poslanci Radek Holomčík (Piráti) a Alena Gajdůšková (ČSSD) ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, úřadem ombudsmana a zástupci organizací, které psy cvičí či zastupují zdravotně postižené. Předkladatelé tvrdí, že postižení lidé s vycvičenými psy nyní mohou mít problémy v autobusech a v letadlech.

Vláda má podle Benešové k návrhu legislativně-technické připomínky, které jsou odstranitelné. Proto se rozhodla k zákonu zaujmout doporučující stanovisko, i když vládní legislativci před zasedáním uvedli, že je úprava neurčitá a vyžadovala by dopracování.

Předloha podle vládních právníků nevymezuje veřejně přístupné prostory dostatečně přesně. Nelze mezi ně zahrnout například banky a pojišťovny, neboť jde o subjekty soukromého práva, ani některé státní budovy, třeba věznice, napsali právníci.

V návrhu navíc podle vládních podkladů chybí obecná úprava podmínek výcviku a standardů psů se speciálním výcvikem. V případě vodicích psů jsou sice jejich nutné dovednosti stanoveny ve vyhlášce, u asistenčních a signálních psů ale nikde uvedeny nejsou, stojí v nich.

Zdroj: Zdravotnický deník

 
ASR Search Engine